Vážení přátelé zlatavého moku, pivovarnictví má na Vranově dlouhodobou tradici, pivo se tu vařilo již v letech 1654 – 1670. Roku 1643 dal kníže Karel Eusebius klášteru povolení ke stavbě pivovaru, výčepu piva a vína. Pivovar byl zbudován za pomocí vranovských robotníků v údolí pod klášterem roku 1654 společně se šenkovnou. Ke stavbě bylo z panských vápenek dodáno 809 měřic vápna, z panského lesa potřebné dřevo a cihly měl klášter z vlastní cihelny. Aby měl pivovar dostatek vody, byl postaven v blízkosti pramene, který býval v kopci nad stavbou.V patře byla varna. Odtud se mok snášel dolů do spilky. Pivo se ukládalo do prostorných sklepů šenkovny. Ty se zachovaly dodnes, viz foto.

současná podoba jednoho ze sklepů, foto: Petr Vejmola


snímek z knihy: Dr. Vladimír Beránek,
Vranov u Brna - historie a památky


Tento historický pivovar však neměl dlouhého trvání a již roku 1670 stejný kníže Karel Eusebius pivovar zrušil. Vrátil Vranov i s robotami pozořickému panství a zakázal vranovskému konventu šenkovat pivo a víno. Zařízení pivovaru odebral od kláštera pozořický panský úřad za 147 zl. 15 kr.. Největší hodnotu měla měděná káď, jež byla oceněna na 100 zl. Káď na slad měla cenu 16 zl. Sladu bylo ještě při uzavření provozu na dvě várky. Paulány tento krok velice mrzel a je jasné, že důvodem byl pokles příjmů, které z produkce piva měli.Podle vyúčtování z pozořického úřadu navařili pauláni v pivovaru celkem 1 716 beček piva, jedna stála 5 zl. Po odečtení nákladů na slad, chmel a práci zůstalo klášteru čistý příjem 5 628 zl..
Jelikož je Vranov a Vranovské pivo nerozlučně spjato s Liechtensteiny, nazvali jsme naše pivo na jejich počest Vranovské knížecí. Nyní máte možnost ochutnat tradiční, nefiltrovaný a nepasterizovaný spodně kvašený ležák plzeňského typu novodobého Vranovského pivovaru, jež se snaží na tradici pivovarnictví navázat, obnovit ji a dále rozvíjet.

© www.pivovar-vranov.cz